popcorn bez dodatku tłuszczu i soli vs zwyky

Lubisz popcorn – wybierz ten bez tłuszczu i soli!

Popcorn to przekąska znana przede wszystkim z drogich cen w kinie i ujawniającym się dnem boxa jeszcze przed startem seansu. Też macie podobne skojarzenia? Dzisiaj jednak nie o kinie i nie o popcornie w takiej odsłonie, a o takim do mikrofali. W sklepach wybór smaków jest ogromy, ja wybrałem klasykę!

Popcorn wcale nie jest taki zły, jak mogłoby się wydawać. Jest jednak różnica między takim z samej kukurydzy i takim, który ma dodatek m.in soli i oleju palmowego. Przygotowanie takiej przekąski jest bardzo proste – każdy chyba przynajmniej raz robił domowy popcorn z ziaren kukurydzy czy ten do mikrofali.

Właśnie o tym drugim, chciałbym napisać “kilka” słów. Mimo, że rynek spożywczy się rozwija, a świadomość konsumencka rośnie, w sklepach wciąż przeważają słone przekąski bogate w sól i olej palmowy. Tak samo jest z popcornem do mikrofali. Szeroka gama smaków i niemal wszędzie podobne składniki.

W zaprezentowanym po prawej stronie popcornie firmy Helio mamy aż 3.3g soli w 100g (dzienne zapotrzebowanie to 5g), 20g tłuszczów głównie z oleju (9.8g nasyconych) i aż 430 kcal. To nadal lepszy wynik niż chipsy, ale prażoną kukurydzę można odchudzić jeszcze bardziej – oszczędzając sól i olej.

Przykładem takiej oszczędności jest inny produkt od Helio, czyli Popcorn bez tłuszczu i bez soli. To nic innego jak torebka papierowa, w środku której znajdują się ziarna kukurdzy. Do przygotowania takiego popcornu też wystarczy mikrofala. To szybsza i wygodniejsza metoda niż prażenie np. na patelni.

Fit wersja popcornu dostarcza niemal 100 kcal mniej w 100g niż ta wspomniana na początku i ma tylko 4.9g tłuszczów. To jednak nie wszystko, bo więcej kukurdzy = więcej białka. Tutaj jest go 11g w 100g. Co prawda smak nie ten sam, ale można przecież dosolić i przyprawić popcorn według własnych preferencji.

Na korzyść “tłustego” popcornu przemawia tylko większa o 10g objętość opakowania – 80g vs 90g. Cena za to jest już podobna, bo obie wersje można kupić za ok. 2 zł. Polecam przede wszystkim na redukcji – duża objętość, mało kalorii.

Leave a Reply

%d bloggers like this: